Duża wieś agroturystyczna, znana z żywych tradycji ludowego kowalstwa. Odbywają się tu coroczne ogólnopolskie warsztaty i festiwale sztuki kowalskiej.
Wieża Ariańska. Wzniesiona została przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Miała ona charakter obronno-mieszkalny. Jest jednym z niewielu istniejących do dnia dzisiejszego przykładów tego typu budowli w Polsce. Co ciekawe nie prowadziło do niej żadne wejście z poziomu ziemi. Jedynym wejściem była drewniana galeryjka wprowadzająca od razu na poziom trzeciej kondygnacji. Z czasem, kiedy walory obronne obiektu straciły na znaczeniu dobudowano klatkę schodową. Obecnie w Wieży Ariańskiej mieści się Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, Biblioteka Gminna, Punkt Informacji Agroturystycznej.
Żródło: Lubelskietravel.pl
W Wieży Ariańskiej funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej, w którym można zdobyć informacje na temat bazy noclegowej oraz atrakcji turystycznych dostępnych w regionie.
Punkt czynny w godzinach: 9.00 – 17.00
Tel. 81 517 72 10; 517 76 22
e-mail: gok@agroturystyka.pl
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych na stronie www.kraina.org.pl
Punkt Informacji Turystycznej powstał w ramach projektu ”Kampania promocyjna Krainy Lessowych Wąwozów„ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie – powstało w 1993 roku. Zajmuje najwyższą kondygnację szesnastowiecznej Wieży Ariańskiej. W muzeum znajduje się ponad 900 eksponatów sztuki kowalskiej z kraju i zagranicy. Można tu zobaczyć w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim poruszanym ręcznie i wszystkimi narzędziami, które kowal wykorzystywał w swojej pracy. Zebrano także metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu, z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Muzeum posiada również bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionalnych.
Opublikowano dn. 25-01-2019