Duża wieś agroturystyczna, znana z żywych tradycji ludowego kowalstwa. Odbywają się tu coroczne ogólnopolskie warsztaty i festiwale sztuki kowalskiej.
Wieża Ariańska. Wzniesiona została przed 1527 r. przez starostę lubelskiego Jana Pileckiego. Miała ona charakter obronno-mieszkalny. Jest jednym z niewielu istniejących do dnia dzisiejszego przykładów tego typu budowli w Polsce. Co ciekawe nie prowadziło do niej żadne wejście z poziomu ziemi. Jedynym wejściem była drewniana galeryjka wprowadzająca od razu na poziom trzeciej kondygnacji. Z czasem, kiedy walory obronne obiektu straciły na znaczeniu dobudowano klatkę schodową. Obecnie w Wieży Ariańskiej mieści się Gminny Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Muzeum Kowalstwa, Biblioteka Gminna, Punkt Informacji Agroturystycznej.
Żródło: Lubelskietravel.pl
W Wieży Ariańskiej funkcjonuje Punkt Informacji Turystycznej, w którym można zdobyć informacje na temat bazy noclegowej oraz atrakcji turystycznych dostępnych w regionie.
Punkt czynny w godzinach: 9.00 – 17.00
Tel. 81 517 72 10; 517 76 22
e-mail: gok@agroturystyka.pl
Więcej informacji o atrakcjach turystycznych na stronie www.kraina.org.pl
Punkt Informacji Turystycznej powstał w ramach projektu ”Kampania promocyjna Krainy Lessowych Wąwozów„ współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
Witamy w Wojciechowskiej Kuźni, której historia sięga 1920 r. Od początku istnienia, kuźnia należy do rodziny Czernieców i jest miejscem pracy kilku już pokoleń kowali. Warsztat kowalski a przede wszystkim pasja tworzenia i precyzja wykonania przekazywane są z ojca na syna od 90 lat. Początkowo praca w kuźni ściśle związana była z usługami dla rolników, takimi jak: podkuwanie koni oraz reperacja narzędzi rolniczych. Jednak - choć tradycja jest ważna, trzeba iść z postępem, co oznacza, że praca kowala niewiele ma dziś wspólnego z produkcją użytkową. Obecnie większość wykonywanych wzakładzie prac można określić jako kowalstwo artystyczne bądź architektoniczne. Współczesne kowalstwo to: bramy, furtki, ogrodzenia, balustrady, meble domowe i ogrodowe, wyroby dekoracyjne, itp. Kuźnia Wojciechów "od zawsze” stara się jednoczyć kowali z całej Polski. Tu od ponad 25 lat odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Kowali, w których każdego roku bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy. Impreza odwiedzana jest przez niemal 15 tys. turystów. Dlatego też nie bez powodu Wojciechów zyskał miano stolicy kowalstwa polskiego. W Wojciechowie funkcjonuje także, jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Zapraszam do stolicy kowalstwa polskiego.
Opublikowano dn. 25-01-2019