Impreza organizowana jest cyklicznie od 1984 r. Głównym jej celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego.
W tym roku swój udział zapowiedziało 17 drużyn kowalskich. Zmierzą się oni w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Targi rozpocznie sympozjum, w ramach którego zostaną przeprowadzone wykłady na temat: „Regionalne formy i wzornictwo w kowalstwie ludowym na przykładzie kutych krzyży z terenu Podlasia” oraz „Tradycyjne i nowoczesne sposoby łączenia metali nieżelaznych”.
W sobotę 13 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali dwuosobową ławkę ogrodową, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. W tym dniu przewidziano również pokazy podkuwania koni, pokaz tradycyjnych i współczesnych technik łączenia metali nieżelaznych oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych Warsztatów Kowalskich, które w Wojciechowie trwają od 2 lipca.
W kolejnym dniu oprócz pokazów kowalstwa odbędzie się Konkurs o Nagrodę Publiczności. Mistrzowie na stoiskach targowych będą promować i sprzedawać swoje wyroby. Kowale i zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć pokaz odlewania żelaza w piecu dymarskim.
Niezwykle ważnym elementem tegorocznych Targów będzie uroczyste otwarcie Alei Zasłużonych Kowali. Znajdą się na niej pamiątkowe tablice z nazwiskami kowali, którzy angażowali się w organizację pierwszych Ogólnopolskich Spotkań i Warsztatów Kowalskich oraz w tworzenie Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Otwarcie odbędzie się 14 lipca (niedziela) o godz. 14:30.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz występy gwiazd estrady. Swoją ofertę przedstawią również firmy świadczące usługi komplementarne do kowalstwa artystycznego.
Szczegółowych informacji udziela:
Agnieszka Gąska
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie
Tel./fax. (81) 517 72 10, 517 76 22