Uczestnicy parafialno-gminnych dożynek zebrali się przy kuźni Romana Czernieca w Wojciechowie, skąd przeszli w korowodzie na plac przy Wieży Ariańskiej. Głównym punktem religijnej części święta plonów była dziękczynna msza świętej, której przewodniczyli proboszczowie parafii w Wojciechowie - ksiądz Krzysztof Gałan i w Palikijach - ksiądz Sławomir Sura.
Podczas mszy duchowni poświęcili bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, który zgodnie ze staropolskim zwyczajem starostowie dożynek - Anna Młodnicka z Halinówki i Mariusz Sygnowski z miejscowości Palikije Drugie - przekazali wójtowi Arturowi Markowskiemu.
Tradycyjny obrzęd dożynkowy poprzedził występ Klubu Seniora z Wojciechowa i delegacji wsi Halinówka, która obchodzi swoje 90-lecie. Krótką historię w tym informacje o zasłużonych mieszkańcach przypomniała autorka kroniki Halinówki Maria Stachyra. Towarzyszyli jej przedstawiciele rady sołeckiej z sołtysem Tomaszem Młodnickim i dziećmi, które po wystąpieniu delegacji częstowały gości urodzinowymi cukierkami. Ponadto na stoisku Halinówki była prezentowana wystawa fotografii, dokumentujących historię wsi i prace uzdolnionych artystycznie mieszkanek miejscowości.
Podobnie jak w poprzednich latach, święto plonów było okazją do podsumowania tradycyjnego konkursu wieńców i konkursu kulinarnego "Smaki Ziemi Wojciechowskiej". W pierwszym jury nagrodziło Koło Gospodyń Wiejskich "Lawenda" ze Stasina za wieniec tradycyjny oraz dwa kolejne koła za kompozycje nowoczesne. W drugiej kategorii pierwszą nagrodę zdobyło KGW "Sporniaczanki" ze Sporniaka, a druga trafiła do KGW "Jedyneczki" z Wojciechowa Kolonii Pierwszej. Swoją nagrodę przyznała także publiczność, która za najładniejszy uznała wieniec wykonany przez "Sporniaczanki". Kompozycje ze Stasina i Sporniaka będą reprezentować gminę Wojciechów w konkursie powiatowym, który odbędzie się za tydzień w Radawcu.
Podczas niedzielnego festynu został również rozstrzygnięty konkurs kulinarny "Smaki Ziemi Wojciechowskiej", w którym jury oceniało potrawy z owoców leśnych i dziko rosnących oraz nalewki. W kategorii potraw pierwsze miejsce zajęło KGW Jedyneczki za "knedle z jagodami i musem jagodowo-śmietanowym". Druga nagroda przypadła "Sporniaczankom", które przyrządziły "tradycyjną zupę grzybową z grzankami", a trzecia trafiła do Kwatery Agroturystycznej "Gajowianka" za "jagodowy chłodnik z ogórkiem, miętą i z dziadowskimi kluskami". Jedyne wyróżnienie otrzymało KGW Stasin za "naleśniki z jagodami". W konkursie nalewek na podium znalazły się kolejno - "smorodniówka" Andrzeja Węgorowskiego, "jeżynówka" Katarzyny Jęczeń i "wiewiórkowy przysmak" zgłoszony przez KGW "Jedyneczki".
W części artystycznej festynu dożynkowego wystąpiła Kapela Wojciechowska, "Sporniaczanki" i "Jedyneczki", wieczorem publiczność bawił zespół "Prymaki", a świętowanie zakończyło się muzyczną biesiadą z grupą "Pin Melodia".
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-zniwa-uroczyscie-zakonczone-foto,29424,1.html