USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności kulturalne i sportowe

Uczestnicy uroczystości

82. rocznica hitlerowskiego mordu

Opublikowano dn. 05-10-2021

82 lata temu w Szczuczkach hitlerowcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu na ludności cywilnej. W niedzielę 3 października odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tej tragedii.

Przy kaplicy - pomniku spotkali się przedstawiciele wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych, organizacji kombatanckich, jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół oraz mieszkańcy, nie tylko gminy Wojciechów.

Uczestnicy rocznicowych obchodów złożyli przy pomniku wieńce i kwiaty, a oficjalną część obchodów rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Wydarzenia sprzed 82 lat w swoich przemówieniach przypomnieli - wójt gminy Wojciechów Artur Markowski, starosta lubelski Zdzisław Antoń i Elżbieta Kędzierska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, która odczytała list od marszałka Jarosława Stawiarskiego. Pamięć o poległych swoimi koncertami uczciły Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie i Kapela Wojciechowska, okolicznościowe wiersze patriotyczne, nawiązujące do tragicznych wydarzeń w Szczuczkach, wyrecytowała mieszkanka Cyganówki Maria Misztal, a Jan Czępiński odczytał wspomnienie Anny Pietras, która była świadkiem masowego mordu.

Kolejnym punktem obchodów była msza święta w intencji pomordowanych, którą odprawił proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski. Po eucharystii i wystąpieniu mieszkańca wsi Szczuczki Ryszarda Wójcika, wszyscy zebrani wysłuchali utworu "Cisza" zagranego przez kapelmistrza wojciechowskiej orkiestry Kazimierza Kołodzieja.

Podczas niedzielnej uroczystości, oprócz wójta Artura Markowskiego, gminne władze samorządowe reprezentowali - przewodniczący rady gminy Michał Sumiński i zastępca wójta Tomasz Zielonka. Wśród osób, które uczciły pamięć pomordowanych byli również radne Rady Powiatu w Lublinie Anna Rynkowska i Joanna Kaznowska, prezes Stowarzyszenia "U źródeł Ciemięgi" Krzysztof Górecki, reprezentujący gminę Poniatowa Jan Wójcik i Dariusz Celejewski, a także poczty sztandarowe jednostek OSP z gminy Wojciechów i z Kraczewic. Hołd pomordowanym oddały też delegacje Fundacji "Wierna i Niepodległa" ze Śląska, Związku Kombatantów "Bataliony Chłopskie" z Puław, Zarządu Obszaru Wschodniego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, wszystkich szkół z gminy Wojciechów, Harcerskiej Organizacji Wychowawczo-Patriotycznej "Cichociemni" oraz mieszkańcy Szczuczek i okolicznych miejscowości.


(fot. GOK Wojciechów)

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-82-rocznica-hitlerowskiego-mordu-foto,25921,1.html

Opublikowano dn. 05-10-2021


Autor: Gmina Wojciechów
Powrót
Box side
Internet szerokopasmowy
Box side
Kalendarz wydarzeń
Box side
Pracownik Młodociany
Box side
Przetargi i ogłoszenia
Box side
Ochrona danych osobowych
Box side
Katalog firm
Box side
Projekty unijne
Box side
Ostrzeżenia