W tym roku targi są organizowane w formie hybrydowej. Na miejscu zapowiedziało w nich udział 15 drużyn kowalskich, a kolejnych 5 będzie uczestniczyć w trybie korespondencyjnym. Wszystkie zmierzą się w konkursie kowalstwa artystycznego i w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich.Targi rozpocznie w piątek 9 lipca sympozjum "Wspieranie zjawisk związanych z ochroną i transformacją tradycyjnego kowalstwa artystycznego" z wykładami: "Wykorzystywanie metalu w tradycyjnej kulturze ludowej" oraz ,,Kowalstwo architektoniczne - dawniej i dziś. Spojrzenie kowala - architekta’’.
W sobotę 10 lipca odbędzie się konkurs kowalstwa artystycznego, na który kowale w swoich kuźniach przygotowali kratę okienną, natomiast drugą pracę konkursową będą wykuwali na miejscu. Tego dnia przewidziano również pokaz ,,Techniki ogniowe - obróbka plastyczna szkła dekoracyjnego i użytkowego" oraz prezentację zdobytych umiejętności przez uczestników tegorocznych warsztatów kowalskich, które odbywają się w Wojciechowie od 29 czerwca.
W niedzielę 11 lipca oprócz pokazów kowalstwa, mistrzowie będą promować i sprzedawać swoje wyroby.
Imprezie będą towarzyszyć - wystawa wyrobów kowalskich, kiermasz sztuki ludowej oraz koncerty. Wystąpią m.in.: folkowa grupa "Słowiany" z Krakowa, discopolowy zespół "Dejw",
"Maciejowa Kapela" z Lublina, "Zorka" z Białegostoku i "Nowator"
Po targach organizatorzy planują jeszcze wirtualną wystawę i wydanie katalogu prac konkursowych oraz internetowy konkurs o nagrodę publiczności.
Głównym organizatorem kowalskiego święta jest Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, a współorganizatorami Gmina Wojciechów i Stowarzyszenie Kowali Polskich. Medialnym wsparciem służą: Telewizja Lublin, Radio Lublin, Informacyjna Agencja Samorządowa, Spotted Lublin, koziolek.pl i Dziennik Wschodni.
(fot. GOK w Wojciechowie)
Źródło: IAS 24