Apel jest spowodowany tym, że na rynku pojawiają nieuczciwi wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty o niskiej jakości i wysokich cenach.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na akwizytorów, oferujących na przykład pompy ciepła niedopasowane do potrzeb mieszkańców czy konkretnego domu, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.
Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić ceny usługi i produktu, parametry urządzenia lub instalacji oraz warunki serwisu i gwarancji.
- Prosimy o rozwagę i podejmowanie decyzji bez pośpiechu, najlepiej po zasięgnięciu opinii w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym albo u sołtysa, lub w WFOŚiGW. Można także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą, a także skorzystać z utworzonej w ramach programu "Czyste Powietrze" tzw. listy ZUM, czyli listy zielonych urządzeń i materiałów, dostępnej na stronie: https://lista-zum.ios.edu.pl/ - sugerują autorzy apelu.
Jednocześnie zapewniają, że prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu "Czyste Powietrze" daje szansę na obniżenie kosztów ciepła, a tym samym wydatków na ogrzewanie.
Warto również pamiętać, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia czy wykonawców, a ewentualne powoływanie się na partnerstwo z funduszem jest nieuzasadnione. Bezpośrednimi partnerami w programie "Czyste Powietrze" są wyłącznie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska, gminy, które przystąpiły do programu oraz wybrane banki, których listę można znaleźć na stronie: czystepowietrze.gov.pl.
(fot. gov.pl)
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-uwaga-na-instalacje-z-programu-czyste-powietrze,29378.html?p=1