Wymiana pokryć dachowych z materiałów cementowo-azbestowych to jedno
z ważniejszych wyzwań środowiskowych najbliższej dekady. Właściciele nieruchomości muszą usunąć je do końca 2032 r. Jak przebiega ten proces w Gminie Wojciechów? Odpowiedź dadzą zaawansowane algorytmy i sztuczna sieć neuronowa. Pomogą one sporządzić dokładną listę budynków pokrytych azbestem i oszacować powierzchnię tych dachów. Uzyskane dane zostaną wprowadzone do bazy azbestowej zarządzanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Baza azbestowa to narzędzie informatyczne do gromadzenia i przetwarzania informacji uzyskanych z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest, dostępne dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.
Aktualne dane z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest są podstawą do ubiegania się o środki finansowe na usuwanie wyrobów zawierających azbest.
Gmina Wojciechów przystąpiła do realizacji zadania polegającego na aktualizacji inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Aktualizacja zostanie przeprowadzona przez firmę WGS84 Polska Sp. z o.o. w ramach umowy podpisanej z gminą Wojciechów. Dzięki temu powstanie aktualna, szczegółowa i kompletna baza danych o ilości azbestu znajdującego się na terenie naszej Gminy.
Konieczność opracowania aktualizacji inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest wynika z zapisów „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” oraz „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Wojciechów”. Jest także jednym
z działań, służących osiągnięciu celów zaplanowanych w dokumentach strategicznych Gminy. Posiadanie aktualnych danych jest również niezbędne dla sprawnego monitorowania procesu usuwania wyrobów azbestowych z terenu gminy Wojciechów.
Ostatnia inwentaryzacja była przeprowadzona w 2014 r.
Tym razem pracownicy firmy WGS84 Polska Sp. z o.o. nie pojawią się w terenie. Wykorzystany zostanie system identyfikacji azbestowo-cementowych pokryć dachowych,
w którym użyte zostaną uczenie maszynowe i dane przestrzenne. Rezultatem będzie użycie metody estymacji powierzchni i rozmieszczenia dachów azbestowo-cementowych z użyciem splotowych sieci neuronowych oraz zdjęć lotniczych.
Autor: Joanna Czubak-Tomicka