- To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ w całym kraju jest wiele dużych i bardzo znanych obiektów. W naszym zgłoszeniu uwzględniliśmy przede wszystkim prace, które wykonaliśmy w latach 2018 - 2019 dzięki wsparciu Unii Europejskiej - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor GOK w Wojciechowie Agnieszka Gąska.
W ramach projektu pod nazwą "Modernizacja i roboty budowlane zabytkowego obiektu Wieży Ariańskiej - Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie - wraz z zagospodarowaniem terenu", powstała m.in. Aleja Zasłużonych Kowali, która jest nową atrakcją otoczenia zabytkowego obiektu. Ponadto zostały wykonane izolacje ścian przyziemia przy budynku, wyremontowane przypory kamienne i południowa elewacja wieży wraz z podokiennikami, a przy wieży została położona nowa nawierzchnia z granitu, która pozwala w wygodny i bezpieczny sposób dotrzeć do Muzeum Kowalstwa. - Na szczególne podkreślenie zasługuje południowa elewacja wieży, która została wykonana metodą tynków płynących, zacieranych rękawicą i pędzlem, nazywana przez konserwatorów "beretową" - dodaje dyrektor Gąska.
Te i inne zabiegi docenili eksperci, którzy w lutym weryfikowali na miejscu informacje zawarte we wniosku, zgłoszonym w kategorii "Utrwalanie wartości zabytkowej obiektu". Potem zakwalifikowali kandydaturę Wieży Ariańskiej do drugiego etapu konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. W ich imieniu procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa, który wyniki ma ogłosić w kwietniu.
(fot. arch. GOK w Wojciechowie)