85 lat temu hitlerowcy zamordowali w Szczuczkach 102 mężczyzn. Ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek. W miejscu tragedii wybudowano kaplicę - pomnik, przy której co roku spotykają się uczestnicy rocznicowych obchodów.
Podczas niedzielnej uroczystości wójt gminy Wojciechów Artur Markowski przypomniał, że wśród ofiar byli zarówno ludzie młodzi, którzy dopiero rozpoczynali prawdziwe życie, mieli plany i marzenia, jak i starsi, doświadczeni, ojcowie rodzin, odpowiedzialni za losy swoich dzieci. - Zginęli bo byli Polakami. Myśleli po polsku i kochali swoją ojczyznę. Za swoją postawę zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci miejscowej społeczności - mówił Artur Markowski.
Jednocześnie dziękował uczestnikom uroczystości, w tym mieszkańcom Szczuczek i gminy Wojciechów za to, że pielęgnują pamięć o przodkach. - Dajecie piękne świadectwo, że jesteście godnymi dziedzicami ich życia i tragicznej śmierci. Przy kapliczce - zbiorowym pomniku, upamiętniającym pomordowanych mieszkańców wsi nie możemy zapominać o bestialstwie wojny, nie możemy wykreślić z pamięci tych wydarzeń, które dla obecnych pokoleń są przestrogą na przyszłość - dodał wójt gminy Wojciechów.
Wydarzenia sprzed 85 lat wspominali także, reprezentujący mieszkańców Szczuczek, Ryszard Wójcik i były sołtys Jan Czępiński, który odczytał relacje naocznych świadków tragedii z września 1939 roku.
Oficjalną część rocznicowych obchodów rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, zagranego przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie, która przygotowała również krótki koncert patriotyczny.
Punktem kulminacyjnym była msza święta w intencji pomordowanych, którą odprawił proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski, a o oprawę muzyczną eucharystii zadbali członkowie Kapeli Wojciechowskiej.
Podczas niedzielnych obchodów hołd ofiarom mordu oddali m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, w tym wojewody lubelskiego i marszałka województwa, gmin Bełżyce i Poniatowa, organizacji kombatanckich, lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, KRUS w Bełżycach, a także poczty sztandarowe Gminy Wojciechów, miejscowych jednostek OSP, szkół z gmin Wojciechów i Poniatowa, służb mundurowych oraz mieszkańcy Szczuczek i okolicznych miejscowości.
Na zakończenie uroczystości wybrzmiała "Cisza", zagrana przez kapelmistrza wojciechowskiej orkiestry Kazimierza Kołodzieja.
(fot. GOK Wojciechów)
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-rocznica-masowego-mordu-w-szczuczkach-foto,31599,1.html