USTAWIENIA

, Imieniny:

Aktualności

Zdjęcie przedstawia kolaż trzech zdjęć: zabytkowa wieża, ręce kowala przy pracy i rozżarzone metalowe przedmioty w kowadle. Logo i informacje o wydarzeniu kowalskim w tle.

Kowalskie jubileusze

Opublikowano dn. 19-07-2024

W Wojciechowie ucichły już młoty i kowadła. Kowalskie święto w tym roku miało szczególny wymiar, ponieważ w stolicy tego rzemiosła odbyły się 30. Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i 20. Ogólnopolskie Spotkania Kowali.

W warsztatach wzięło udział 16 osób w wieku od 18 do 49 lat, w tym 13 mężczyzn i 3 kobiety. Początkujący kowale, ślusarze i metaloplastycy, ale również rzeźbiarz, edukator przyrodniczy czy prawnik, nabywali lub doskonalili swoje umiejętności pod kierunkiem mistrzów z województwa podkarpackiego - Andrzeja Słowika, Kazimierza Kudły i Stanisława Wozowicza. Uczestnicy tegorocznych zajęć wykuli tradycyjne gwoździe kowalskie, listki, podkowy, serwetniki, krzyże i świeczniki oraz wiele innych ciekawych prac. Kucie każdej z nich pozwalało przećwiczyć przynajmniej trzy poznane podstawowe operacje kowalskie.

W czwartek 11 lipca na placu przy Wieży Ariańskiej odbył się egzamin czeladniczy dla 3 uczestników wcześniejszych edycji wojciechowskich warsztatów. Wszyscy kandydaci zdali egzamin i tym samym dołączyli do grona kowali z tytułem czeladnika.

Kulminacją kowalskiego święta były Ogólnopolskie Spotkania Kowali, które odbyły się w miniony weekend. W wykładach, pokazach i konkursie kowalstwa artystycznego wzięło udział prawie 50 kowali artystów z całej Polski. Spotkania poprzedziło w piątek 12 lipca sympozjum m.in. z "Instruktażowym pokazem podkuwania koni według standardów europejskich" w wykonaniu dyplomowanych EuroFarriers. Kując konia demonstrowali oni poprawne pobranie wymiaru kopyta, jego oczyszczanie i werkowanie, a na koniec dopasowanie i przybicie podków.

Uroczyste rozpoczęcie jubileuszowych spotkań kowali odbyło się w sobotę 12 lipca symbolicznym marszem na kowadle wykonanym przez Marcina Cimka z Kuźni Strachosław, który był jednocześnie sygnałem do rozpoczęcia Konkursu Kowalstwa Artystycznego.

Jako pracę domową kowale do oceny przedstawili "wysięgnik uliczny", natomiast temat pracy wykonywanej w Wojciechowie poznali na spotkaniu organizacyjnym w przeddzień wydarzenia. W związku z dwoma jubileuszami organizatorzy postanowili, że kowale wykonają wspólną pracę na podstawie zaprojektowanej przez Stanisława Wozowicza. Do konkursowych zmagań przystąpiło 17 drużyn. Najładniejszą pracę domową zdaniem jury wykonał Janusz Stępniewski z Warszawy, który zdobył Grand Prix. Członkowie komisji przyznali również trzy nagrody i 11 wyróżnień. W kategorii "ptak" jako element dekoracyjny bramy ogrodowej najwyższe oceny jurorów zdobył Tomasz Ortyl z Kokuszki w Małopolsce. Na Nagrodę Kowali Polskich za wysięgnik zasłużył Tomasz Peplinski z Lniana w województwie kujawsko-pomorskim, za "ptaka" członkowie komisji przyznali pierwszą nagrodę Tomaszowi Ortylowi. W Konkursie Publiczności spośród 148 oddanych głosów, największą liczbę otrzymał Janusz Świst z Futomy w województwie podkarpackim.

Uroczyste podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbyło się drugiego dnia kowalskich spotkań, czyli w niedzielę 14 lipca. Tego dnia organizatorzy uhonorowali również nauczycieli i uczestników Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich. Wszyscy otrzymali pamiątkowe młotki, na których mistrzowie złożyli podpisy oraz skrzynki narzędziowe i okolicznościowe koszulki.

Kowalskie święto w Wojciechowie to nie tylko konkursy, pokazy i wykłady. Na przykład w sobotnie popołudnie Krzysztof Gaczyński z Wałbrzycha poprowadził "Podwórko zabaw kowalskich" dla dzieci, w którym maluchy m.in. rywalizowały w konkurencjach kowalskich, w tym trzymaniu ciężkiego młota czy wykuwaniu miedzianych serduszek.
W części artystycznej na scenie przy zabytkowej wieży prezentował się Klub Seniora z Wojciechowa, Koło Gospodyń Wiejskich "Jedyneczki" z Wojciechowa Kolonii Pierwszej oraz Zespół "Ależ Babki" z Koła Gospodyń Wiejskich z Łubek. Wieczorem publiczność bawiła się z zespołami "Tom Pigment" i "Melo" oraz na dyskotece, którą poprowadził DJ Tomo.

Wśród artystów, którzy wystąpili w niedzielę byli: Kapela Wojciechowska, Zespół Guzowianki, Izabela Trojanowska oraz "Ex Maanam".

Pamiątką po jubileuszowym święcie kowali będą konkursowe prace. Uliczne wysięgniki, zgodnie z tradycją, zostaną zamontowane na terenie Wojciechowa, natomiast kute ptaki będą elementem ogrodowej bramy, która zajmie honorowe miejsce przy Wieży Ariańskiej.

Szczegółowa relacja, także fotograficzna, z 30. Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich i 20. Ogólnopolskich Spotkań Kowali, jest dostępna stronie głównego organizatora, którym był Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie i na profilu placówki na Facebook’u.


(fot. GOK w Wojciechowie)

https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-kowalskie-jubileusze,31205.html?p=1

 


Autor: Ewa Urban
Powrót