- W tegorocznych zajęciach wezmą udział 3 kobiety i 13 mężczyzn z niemal wszystkich województw. Różne są również profesje, które kandydaci wykonują na co dzień. Są wśród nich: ślusarz, mechanik i rzeźbiarz, ale również złotnik, ekonomista, prawnik i ratownik medyczny. Najmłodszy z kandydatów na kowali ma 18, a najstarszy 49 lat - podsumowują organizatorzy warsztatów z Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie.
Oprócz pracowników GOK ankiety kandydatów oceniali przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Kowali Polskich.
Warsztaty odbędą się na początku lipca. Praktyczna nauka zawodu będzie prowadzona w czynnej kuźni przez wykwalifikowanych mistrzów kowalstwa, którzy od lat zajmują się tym zawodem i doskonale znają techniki kowalskie oraz potrzeby współczesnego rynku.
Podczas warsztatów uczniowie opanują techniki kucia: zginanie, wydłużanie, hartowanie, przebijanie, oksydowanie, a także zgrzewanie metali, zdobienie metalu oraz wykonywanie narzędzi kowalskich. Ponadto na zajęciach teoretycznych poznają zasady BHP pracy w kuźni, historię kowalstwa, cechy regionalne kowalstwa polskiego oraz podstawowe zasady projektowania wyrobów z uwzględnieniem właściwości metali. Dowiedzą się również ja dbać o promocję własnej kuźni.
Zajęcia rozpoczną się 2 lipca i potrwają do 14 lipca. Kolejny rok z rzędu kowalskie warsztaty i towarzyszące im Ogólnopolskie Spotkania Kowali, będą współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(fot. arch. GOK w Wojciechowie)