Podczas czwartkowych obrad radni przyjęli również Strategię Rozwoju Ponadlokalnego do roku 2030 Jednostek Samorządu Terytorialnego Porozumienia Partnerskiego "Bystrzyca". To kolejny krok Gminy Wojciechów i 15 innych gmin powiatu lubelskiego, które w przyszłości chcą razem starać się o dotacje na inwestycje. Zarys planowanych zadań jest zapisany w przyjętej strategii. Wojciechowski samorząd ma w planach m.in. przebudowę dróg, budowę stacji uzdatniania wody, sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i sal gimnastycznych przy szkołach, termomodernizację budynków użyteczności publicznej i montaż instalacji fotowoltaicznych, wymianę oświetlenia drogowego i budowę nowego, rozbudowę ośrodka kultury, budowę zbiornika retencyjnego w Starym Gaju i gminnego amfiteatru oraz stacji ładowania pojazdów.
W związku z tym, że była to ostatnia sesja rady gminy w dotychczasowym składzie, na zakończenie obrad przewodniczący rady Michał Sumiński i wójt Artur Markowski podziękowali za pracę radnym i za współpracę, obecnym na sesji, radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego i Rady Powiatu w Lublinie.
W kończącej się kadencji na różne inwestycje i działania Gmina Wojciechów pozyskała ze źródeł zewnętrznych około 48 milionów 600 tysięcy złotych, dokładając z własnego budżetu prawie 16 milionów 600 tysięcy. Pieniądze te zostały wykorzystane m.in. na budowę, przebudowę i remonty ponad 26 kilometrów dróg gminnych, 8,5 kilometra dróg powiatowych, około 5 kilometrów chodników przy trasach powiatowych, a także 2,5 kilometra drogi wojewódzkiej nr 827 i 17 kilometrów sieci wodociągowej. Ponadto udało się zamontować kolektory słoneczne i instalacje fotowoltaiczne na budynkach mieszkalnych i szkołach, wybudować 2,5 kilometra oświetlenia i wymienić 133 lampy oświetleniowe, a także kupić samochód do przewozu osób niepełnosprawnych i 2 ciągniki do utrzymania dróg. Jednostki OSP wzbogaciły się o 2 nowe i 3 używane samochody ratowniczo-gaśnicze oraz specjalistyczne wyposażenie, a niektóre remizy strażackie zostały zmodernizowane. W jednej ze szkół powstał nowy oddział przedszkolny, przy kolejnej powstaje sala gimnastyczna, a przy ośrodku kultury działa Klub Seniora. Do Wojciechowa wrócił urząd pocztowy, a we współpracy z Powiatem Lubelskim zostały przywrócone 3 linie komunikacyjne między gminą Wojciechów a miastem Bełżyce.
Jednym z najpoważniejszych zadań na najbliższe lata będzie, warta ponad 7 milionów 200 tysięcy złotych, budowa nowego wielofunkcyjnego budynku urzędu gminy, w którym znajdzie się również miejsce dla miejscowego ośrodka kultury i ośrodka pomocy społecznej. Obecnie inwestycja jest w fazie przygotowania dokumentacji, niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę.
(fot. UG Wojciechów)
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-ostatnia-sesja-rady-gminy,30732.html?p=1