Oddając hołd ofiarom przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje miejscowych szkół i organizacji kombatanckich oraz mieszkańców Szczuczek i okolicznych miejscowości złożyli pod pomnikiem wieńce i kwiaty.
Witając zebranych wójt gminy Wojciechów Artur Markowski przypomniał, że mord w Szczuczkach jest przykładem braku człowieczeństwa niemieckich żołnierzy, którzy mścili się na niewinnej ludności cywilnej, za ich nieposłuszeństwo. Podkreślił również, że podczas wojny to na barkach wsi spoczął ciężar wyżywienia i ochrony społeczeństwa oraz walka wyzwoleńcza. - Wieś stanowiła oparcie dla inteligencji, jeńców, więźniów, uchodźców, członków konspiracji. Mieszkańcy wsi, w tym i Szczuczek tworzyli i wspierali polski ruch oporu. Zawsze będziemy pamiętać o wszystkich naszych rodakach, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny i po wojnie. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy w obronie Ojczyzny walczyli z najwyższym poświęceniem. Mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już się nie powtórzyła - mówił Artur Markowski.
Do tragicznych wydarzeń sprzed 84 lat w programie artystycznym nawiązali również uczniowie Szkoły Podstawowej w Palikijach i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich "Jedyneczki" z Wojciechowa Kolonii Pierwszej. Pamięć o pomordowanych uczciły także Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie i Kapela Wojciechowska prezentując wiązankę patriotycznych utworów, a były sołtys Szczuczek Jan Czępiński odczytał fragmenty wspomnień naocznych świadków hitlerowskiego mordu.
Rocznicowe obchody zakończy msza święta w intencji ofiar tragedii, którą odprawił proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski.
Hołd pomordowanym oddali m.in. poseł Jan Łopata, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie Krzysztof Chmielik z radnymi Anną Rynkowską i Anną Kaznowską, członkowie Zarządu Powiatu Opolskiego Michał Kramek i Wojciech Furtak, burmistrz Poniatowej Paweł Kaczmarczyk, reprezentujący dyrektora lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Roberta Derewendę Jacek Rogala i reprezentujący dowódcę 21 Batalionu 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory" podpułkownika Jacka Otrębę podporucznik Marcin Superczyński. Gminę Wojciechów, oprócz wójta Artura Markowskiego, reprezentowali przewodniczący rady Michał Sumiński z radnymi, zastępca wójta Tomasz Zielonka i kierownik miejscowego ośrodka pomocy społecznej Wojciech Mirosław. Wśród gości byli również wiceprezes Banku Spółdzielczego w Poniatowej Paweł Mirosław i dyrektor oddziału tego banku w Wojciechowie Kamil Chyła.
Niedzielną uroczystość zorganizowali mieszkańcy wsi Szczuczki oraz wójt, Rada Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie.
1 października 1939 roku hitlerowcy zamordowali w Szczuczkach 102 mężczyzn. Ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek. W miejscu tragedii wybudowano kaplicę - pomnik, przy której co roku odbywają się rocznicowe obchody.
(fot. GOK Wojciechów)
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-w-84-rocznice-mordu-w-szczuczkach,29634.html?p=1