W 29. Ogólnopolskich Warsztatach Kowalskich wzięło udział szesnaście osób z różnych części Polski w wieku od 18 do 52 lat, którzy doskonalili umiejętności pod kierunkiem mistrzów Andrzeja Słowika, Kazimierza Kudły i Stanisława Wozowicza z województwa podkarpackiego. Podczas zajęć praktycznych adepci sztuki kowalskiej wykonywali tradycyjne gwoździe kowalskie, podkowy, zawiasy, kwiaty, krzyże i świeczniki. Z kolei mistrzowie wykuli figurę Jezusa Frasobliwego, którą w prezencie na zakończenie posługi duszpasterskiej w Wojciechowie otrzymał odchodzący na emeryturę proboszcz ksiądz Jan Hałasa.
Kulminacją imprez kowalskich były Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, na których pojawiło się około 50 kowali artystów z Polski, Czech i Węgier. Podczas targów odbył się konkurs kowalstwa artystycznego i konkurs o Nagrodę Kowali Polskich. Jako pracę domową kowale do oceny przedstawili kosz uliczny, natomiast temat pracy wykonywanej w Wojciechowie uczestnicy zmagań poznali dopiero na miejscu, a była to dekoracyjna podpora do kwiatów ogrodowych. W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn.
Ze względu na dużą różnorodność wykonywanych prac jury w tym roku postanowiło przyznawać nagrody w dwóch kategoriach. Za pracę domową pierwszą nagrodą jurorzy uhonorowali Frantiska Kalabę z Czech, drugą otrzymał Tomasz Pepliński z miejscowości Lniano w województwie kujawsko-pomorskim, a trzecia trafiła do Ondry Straki z Czech. Nagrodę Specjalną za wyjątkowy charakter pracy odebrał Laszlo Vajda z Węgier. Jurorzy przyznali również trzy wyróżnienia I stopnia i dziewięć wyróżnień. Najciekawszą dekoracyjną podporę do kwiatów ogrodowych wykuł Andreas Billert z Poznania, dwie równorzędne drugie nagrody otrzymali Laszlo Vajda z Węgier i Bartłomiej Gazda z Tuszymy na Podkarpaciu, a trzecie, również dwie, odebrali Tomasz Pepliński i Ondra Straka z Czech.
Nagroda Kowali Polskich, przyznawana przez samych kowali, którzy głosowali na prace swoich kolegów, także została podzielona na dwie kategorie. Za kosze uliczne trofea otrzymali kolejno - Tomasz Pepliński, Ondrej Straka i Frantisek Kalab, a za podpory do kwiatów - Tomasz Pepliński i Andreas Billert. Swoje nagrody przyznała również publiczność, która doceniła prace wykonane przez Laszlo Vajdę i Andrzeja Dzwonkowskiego z Wałycza w województwie kujawsko-pomorskim.
Konkursowe prace będą zdobić kowalski Wojciechów, a wybrane dzieła trafią do Muzeum Kowalstwa.
Kowalskim zmaganiom towarzyszyły pokazy, kiermasz sztuki ludowej, wystawa wyrobów kowalskich oraz koncerty. Publiczność, zgromadzoną przy zabytkowej wieży, bawiły m.in.: Klub Seniora z Wojciechowa, zespół "Prosto z Pola", "Nie Okiem Znani", "Disco Boys", Orkiestra Dęta z Wojciechowa, Kapela Wojciechowska, "Capitan Folk", "Kalina Folk" i "Masters".
Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, które były współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury, zorganizowały Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy Wojciechów oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich. Jednym z patronów medialnych była Informacyjna Agencja Samorządowa, a szczegółowe podsumowanie tegorocznych imprez kowalskich z pełną listą laureatów wszystkich nagród i wyróżnień można znaleźć na stronie: www.gokwojciechow.pl.
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-kowalskie-swieto-2023-podsumowanie-foto,29239,1.html
(fot. GOK w Wojciechowie)