Wojciechowskie warsztaty kowalskie zostały nagrodzone ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. W dotychczasowych edycjach uczestniczyło w nich prawie pół tysiąca osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.
Uczestnicy 28. Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich, które są organizowane dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na co dzień wykonują różne profesje. Nowe umiejętności chcą zdobyć m.in.: elektryk utrzymania ruchu, technik weterynarii, geograf, mechatronik, inżynier mechaniki i budowy maszyn, a nawet kominiarz czy trębacz.
Adepci kowalstwa po raz pierwszy spotkają się we wtorek 27 czerwca. Praktyczna nauka zawodu będzie prowadzona w czynnej kuźni przez wykwalifikowanych mistrzów kowalstwa, którzy od lat pracują w tym zawodzie i doskonale znają techniki kowalskie oraz potrzeby współczesnego rynku. W tym roku będą to mistrzowie z województwa podkarpackiego Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Stanisław Wozowicz.
We wtorkowe przedpołudnie uczestnicy warsztatów obejrzą Muzeum Kowalstwa oraz omówią zasady BHP pracy w kuźni i właściwości cieplnych metali. Po południu rozpoczną się zajęcia praktyczne. Ich uczestnicy poznają podstawowe narzędzia kowalskie oraz nauczą się rozpalania ogniska kowalskiego i zasad ekonomicznego gospodarowania koksem. Do 9 lipca będą się uczyć także podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa oraz regeneracji narzędzi kowalskich.
W części teoretycznej odbędą się wykłady m.in. na temat marketingu w sprzedaży wyrobów kowalskich, przepisów prawnych związanych z prowadzeniem kuźni, projektowania i wizualizacji kowalskich wyrobów artystycznych oraz historii polskiego kowalstwa.
Podczas warsztatów "uczniowie" obejrzą też pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów oraz zwiedzą 100-letnią kuźnię Romana Czernieca.
Uzupełnieniem nauki będą Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, które rozpoczną się 7 lipca i potrwają trzy dni. Udział w imprezie zapowiedziało 20 drużyn z całej Polski, a także z Czech i Węgier. W ramach targów odbędzie się sympozjum kowalskie ora konkursy kowalstwa artystycznego, kiermasz wyrobów kowalskich, pokazy kucia oraz występy zespołów artystycznych i wiele atrakcji dla dzieci.
Szczegółowe informacje na temat kowalskiego święta można znaleźć na stronach: www.gokwojciechow.pl; www.kowale.com.pl.
Jednym z patronów medialnych kowalskiego święta w Wojciechowie jest Informacyjna Agencja Samorządowa.
(fot. GOK w Wojciechowie)
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-kowale-rozpoczynaja-warsztaty,29138.html?p=1