83 lata temu hitlerowcy zamordowali w Szczuczkach 102 mężczyzn. Ich ciała złożyli w ówczesnej szkole podstawowej i spalili budynek. W miejscu tragedii wybudowano kaplicę - pomnik, a o tragicznych wydarzeniach z 1939 roku przypominają również dwa obeliski, które tak jak sama kapliczka, w tym roku zostały odnowione.
Plac przy dojściu do miejsca pamięci został wyłożony brukiem z granitu. Granitowymi płytami zostały obłożone także obydwa obeliski, na których pojawiły się odnowione tablice z imionami i nazwiskami ofiar mordu. Koszty renowacji pokrył Instytut Pamięci Narodowej.
Pracom konserwatorskim została poddana również kapliczka. Wykonawcy robót m.in. zabezpieczyli fundamenty, odnowili ściany zewnętrzne, wymienili rynny, pomalowali stolarkę okienną i drzwiową, a wewnątrz wymienili podłogę i ołtarzyk. Ponadto przy wejściu do kapliczki zostały zamontowane dwie dodatkowe tablice, przypominające o wydarzeniach z 1 października 1939 roku. Te prace zostały sfinansowane przede wszystkim ze środków wojewody i Powiatu Lubelskiego. W planach jest jeszcze wymiana ogrodzenia, którą sfinansuje Gmina Wojciechów. Wykonawca jest już wybrany, pierwsze prace mają się rozpocząć w tym roku, a zakończyć na początku 2023.
Po renowacji miejsce pamięci odsłonili przedstawiciele fundatorów oraz mieszkanka Szczuczek Anna Żuchnik, która przez wiele lat opiekowała się cmentarzem, na którym spoczywają jej bliscy.
W uroczystości wzięli udział m.in.: wiceprezes IPN Mateusz Szpytma i dyrektor lubelskiego oddziału instytutu Robert Derewenda, wicestarosta lubelski Andrzej Chrząstowski, sekretarz Artur Rumiński i radni Rady Powiatu w Lublinie, wójt gminy Wojciechów Artur Rumiński i przewodniczący rady gminy Michał Sumiński, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Wojciechowski, a także delegacje gminy Poniatowa, zaprzyjaźnionych instytucji, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy Szczuczek i okolicznych miejscowości.
Ponadto poczty sztandarowe wystawiły wszystkie szkoły i jednostki OSP z gminy Wojciechów, a także z Kraczewic i Kolonii Chmielnik oraz organizacje kombatanckie. Wszyscy oddali hołd pomordowanym, składając wieńce i kwiaty.
Zebrani wysłuchali również okolicznościowych przemówień wiceprezesa IPN Mateusza Szpytmy i wójta Artura Markowskiego, a także obejrzeli część artystyczną, którą przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojciechowie pod kierunkiem Agnieszki Bardzel i Małgorzaty Ceglarz-Chołody. Hołd poległym oddała też Orkiestra Dęta OSP w Wojciechowie, która zagrała kilka patriotycznych utworów.
Po części oficjalnej odbyła się msza święta w intencji pomordowanych, którą odprawił proboszcz parafii w Łubkach ksiądz Marek Jaworski, a o oprawę muzyczną eucharystii zadbała Kapela Wojciechowska.
Na zakończenie uczestnicy obchodów wysłuchali kilku patriotycznych pieśni i wiersza oraz "Ciszy", którą zagrał kapelmistrz miejscowej orkiestry Kazimierz Kołodziej.
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,wojciechow-rocznica-masowego-mordu-w-odnowionym-miejscu-pamieci-foto,27791,1.html