Rozwój rolnictwa ekologicznego, akwakultury ekologicznej i produkcji żywności ekologicznej w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia stosowania nawozów chemicznych, pestycydów i środków przeciwdrobnoustrojowych, a ponadto pozytywnie wpływa na klimat, środowisko, różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt. W związku z tym produkcja ekologiczna odgrywa kluczową rolę w osiąganiu celów Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „od pola do stołu” oraz unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Dlatego też Komisja wyznaczyła cel dotyczący zwiększenia do 2030 r. do 25 proc. gruntów rolnych UE, które zostaną objęte rolnictwem ekologicznym, a także znaczny wzrost akwakultury ekologicznej.
Aby wesprzeć realizację tego celu, w marcu 2021 r. Komisja przyjęła plan działania dotyczący rozwoju produkcji ekologicznej. Plan ten zakłada, że aby pobudzić produkcję ekologiczną, należy zwiększyć popyt konsumpcyjny na produkty ekologiczne. Wymaga to między innymi zwiększenia świadomości społecznej na temat produkcji ekologicznej: czym się charakteryzuje i jakie przynosi korzyści.
W tym celu w planie działania przewidziano wprowadzenie corocznych nagród za doskonałe wyniki w dziedzinie ekologicznego łańcucha wartości. Nagrody mają wyróżnić najlepsze i najbardziej innowacyjne podmioty ekologiczne przyczyniające się do zmniejszenia wpływu rolnictwa na środowisko i klimat, a także do realizacji unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030 i strategii „od pola do stołu”. Po raz pierwszy nagrody te zostaną przyznane w 2022 r.
Konkurs obejmuje 8 nagród w 7. kategoriach. Celem jest wyróżnienie różnych podmiotów z całego ekologicznego łańcucha wartości, podmiotów które opracowały doskonały, innowacyjny, zrównoważony i inspirujący projekt przynoszący rzeczywistą wartość dodaną w dziedzinie produkcji i konsumpcji ekologicznej. Możesz zapoznać się z kwestionariuszami, aby ubiegać się o nagrody UE w dziedzinie produkcji ekologicznej wyłącznie w celach informacyjnych. Linki do formularzy zgłoszeniowych online będą dostępne od dnia 25 marca 2022 r.
Osoby/podmioty lub instytucje działające w ekologicznym łańcuchu wartości, z ciekawym projektem, który zwiększa przystępność cenową lub dostępność produktów ekologicznych w UE. Promotorzy projektu muszą mieć siedzibę lub miejsce zamieszkania w UE. Zgłoszenia projektów należy wysyłać w jednym z języków urzędowych UE, a same projekty muszą być realizowane w UE.
Projekty zgłoszone do unijnych nagród ekologicznych muszą spełniać następujące kryteria:
a) Zgłoszenia należy nadsyłać od 25 marca 2022 r. do 8 czerwca 2022 r. do godz. 23:59:59 czasu środkowoeuropejskiego za pośrednictwem linków dostępnych na specjalnej stronie internetowej (kategorie nagród i nagrody).
b) Zgłoszenia muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych UE.
c) Zgłoszenia mogą nadsyłać tylko osoby prawne lub fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania w jednym z 27 państw członkowskich UE.
d) Zgłoszony projekt musi być realizowany w UE i musi wyraźnie odnosić się do jednej z siedmiu kategorii nagród/ośmiu nagród przewidzianych na 2022 r. Jeden projekt można zgłosić tylko w ramach jednej kategorii/nagrody. Każdy uczestnik konkursu może ubiegać się wyłącznie o jedną nagrodę. Maksymalnie można wysłać jedno zgłoszenie na nagrodę.
e) Zgłoszony projekt powinien być już w pełni wdrożony bądź jego realizacja powinna być na tak zaawansowanym etapie, aby jury mogło go ocenić (tj. fizyczna realizacja projektu powinna być na takim etapie, aby możliwe było wykazanie, w jakim stopniu osiągnięto zamierzone cele).
f) Szczególne kryteria kwalifikowalności w każdej kategorii:
Wszystkie zgłoszenia spełniające kryteria kwalifikowalności zostaną ocenione przez jury konkursu o nagrody ekologiczne UE na podstawie następujących horyzontalnych kryteriów przyznania nagrody:
WIĘCEJ INFORMACJI KLIK