Unijne środki zostaną wykorzystane m.in. na szkolenia i inne działania z udziałem członkiń kół gospodyń wiejskich, które chcą się dowiedzieć jak przygotowywać, przetwarzać i sprzedawać produkty lokalne.
Najbardziej doświadczone panie z miejscowych KGW mają przekazać informacje na temat tradycyjnych, lokalnych potraw, które zostaną opracowane i wydane w formie broszury. Uczestnicy projektu wezmą również udział w szkoleniach i warsztatach, w tym warsztatach zdobienia potraw, opartych na lokalnych produktach, na przykład ziemniakach, pomidorach czy kapuście.
W planach jest także wyjazd studyjny na Roztocze, gdzie członkinie kół przekonają się jak w praktyce wygląda przetwarzanie i sprzedaż produktów lokalnych, a w szerszym kontekście, wykorzystanie lokalnego dziedzictwa kulinarnego. Odwiedzą m.in. hodowlę pstrąga i restaurację rybną, Zagrodę Guciów i jedną z roztoczańskich pasiek.
Na realizację wszystkich pomysłów w ramach projektu "Dziedzictwo lokalne Gminy Wojciechów - nowoczesne formy dystrybucji" GOK otrzyma z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ponad 38 tysięcy złotych.
Podczas podpisywania umowy dyrektor GOK towarzyszył wójt Artur Markowski, który podpisał podobną umowę o przyznaniu dotacji dla Gminy Wojciechów. Samorząd ma przygotować film, promujący potencjał ekonomiczny, społeczny i środowiskowy tego regionu. Na ten cel, za pośrednictwem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, gmina otrzyma prawie 16 tysięcy złotych.
Projekt pod nazwą "Gmina Wojciechów - moje miejsce na Ziemi" ma być zrealizowany do końca września.
(fot. GOK w Wojciechowie)
Źródło: IAS 24